Oruçreis Mh, Koza Plaza A Blok Kat:28 Esenler/İSTANBUL

İşyeri Güvenliğindeki Uzmanlığımız

15.12.2016
109
İşyeri Güvenliğindeki Uzmanlığımız

Günümüzde işyeri sahiplerini ilgilendiren iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin politikaların gelişim süreci 2003 yılında yayımlanan, işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamına ilişkin sorumlulukları düzenleyen 4857 Sayılı İş Kanunu’na kadar uzanır.

4857 Sayılı İş Kanunu’nun yayımlanmasından sonra işletme sahiplerine yüklenen sorumlulukların kapsamı ise 2012 yılında yayımlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bugünkü son halini almış, bu kanunun yüklediği yasal sorumlulukların kapsam ve içeriği ise yayımlanan iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarıyla belirtilmiştir.

Oldukça ayrıntılı bir izaha ve sorumluluk sahasına sahip olan 2012 tarihli 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte işletme sahiplerine işyeri güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir.

Avrupa Komisyonu İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı, Uluslararası Çalışma Örgütü, Dünya Sağlık Örgütü gibi uluslararası komisyonlarına karşı sorumluluk üstlenen ülkemizin imzaladığı anlaşmalar doğrultusunda yayımlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile önceki hükümlerinin ayrı bir kanun olarak düzenlenmesi yani detaylı bir biçimde ele alınması hayata geçmiştir.

İşletme sahipleri için yasal yükümlülük haline getirilen işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanlığı çalıştırma kapsamı, tüm yasal düzenlemelere karşın bu işi yapan kişilerin mesleki profesyonelliğinin tam olarak değerlendirilmemesinde ötürü yanlış anlaşılabilir.

İşyeri sahiplerinin tüm sorumluluğu üzerine yıktığı iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin istenen mesleki yeterliliğe sahip olmaması halindeyse çalışma şartlarının kazaları, can ve mal kayıplarını önleyecek niteliği kazanması mümkün olmayacaktır.

Ticari işletme sahiplerinin seçiminde, ticari faaliyetlerinin kârlılık oranlarını denetlerken gösterdiği özenin kat ve kat fazlasını göstermesi gereken iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri gereken donanımlara sahip olduğunda tehlike risklerinin ortadan kaldırılmasını veya risk ölçeğinin daraltılmasını sağlayan çalışmalara imza atabilir.

Hastalık, afet ve kazalar neticesinde maddi ve manevi anlamda ağır bir tabloyla karşı karşıya kalmamak adına iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi seçiminde ihtiyacınız olan güveni sağlayan firmamız mesleki anlamda tüm yeterliliklere sahip, aldığı sorumluluğun bilincinde profesyonellerle çalışır. İşyeri güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olarak görevlendirdiğimiz profesyoneller, iş sağlığına ilişkin diğer hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için bize ulaşmanız yeterli.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

OSGB Hizmetleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: