Oruçreis Mh, Koza Plaza A Blok Kat:28 Esenler/İSTANBUL

İşyeri Hekimi ve Güvenlik Uzmanlarının Eğitim Çalışmaları

17.12.2016
144
İşyeri Hekimi ve Güvenlik Uzmanlarının Eğitim Çalışmaları

İşyeri Hekimi ve Güvenlik Uzmanlarının Eğitim Çalışmaları kapsamında çalışanların güvenliğini ve sağlığını korumaya yönelik tedbirlerin alınması, çalışma şartlarının denetlenmesi ve daha iyi hale getirilmesini konu alan iş sağlığı güvenliği; fiziksel şartlara ek olarak çalışanların psikolojisi ve sosyal şartlarının korunmasına yönelik çalışmaları da kapsar.

İşletmenin yaptığı iş, kullanılan makine ve araç gereçler, çevresel şartlar gibi değişkenlerden kaynaklı tüm riskleri tanımlayan işyeri güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bu tehlikeleri vereceği hasara ve bu hasarın boyutuna göre sınıflandırır.

Çalışan sağlığına ve güvenliğine ilişkin tüm çalışma şartları ve çevresel faktörlerin olumsuz etkilerini inceleyen bu profesyoneller sadece riskleri önceden tanımlamakla kalmaz, risk ölçeğinin minimuma indirilmesi ve vereceği hasarın ölçeğinin azaltılması için gerekli tedbirlerin alınmasında da aktif olarak görev alır.

Firma sahiplerinin işyeri hekimi ve işyeri güvenliği uzmanı çalıştırmasının zorunluluk haline dönüştürülmesi, bu profesyonellerin koordinasyonu ile işletme birimlerinin uyum için çalışarak şartları iyileştirecek tedbirleri uygulamaya geçirmesini sağlar.

Risklerin önceden tespit edilmesi ve sınıflandırılması, gerekli tedbirlerin belirlenmesi gibi aşamalardan sonra güvenlik ve sağlık şartlarının iyileştirilmesine yönelik uygulamalara geçildiğinde işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları bu uygulama sürecini bizzat yönetir.

Fiziksel, biyolojik, kimyasal, psikolojik, sosyal ve çevresel tüm etken faktörlerin iyileştirilmesi için yapılan uygulamalara firma çalışanlarının gerekli alanlarda eğitimi de dâhildir. Bu çalışmalarla çalışanlar mesleki yeterlilikleri ve çalışma alanlarına göre kendi aralarında gruplara ayrılır, bu gruplar herhangi bir tehlike anında nasıl hareket etmesi gerektiğine eğitilir.

Çalışma şartlarının mevcut durumu ve çalışanların sağlığının sürekli kontrolü gibi konularda da işletme sahiplerine yardımcı olan bu uzmanlar kazalar yaşandıktan sonra konuyu ele almamakta; kaza ihtimallerini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmaları koordine etmektedir.

İş işten geçmeden gerekli tedbirleri alması gereken firma sahiplerinin çalışma şartlarını ve sağlık koşullarını olması gereken seviyeye getirebilmesi için öncelikle işletmenin ve çalışanlarının ne nicelik ve nitelikte risklerle karşı karşıya olduğunu bilmesi gerekir.

Risk analizleriyle işletmeyi ve çalışanlarını ilgilendiren risk unsurlarını tespit eden işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları, yürüttüğü çalışmalar sayesinde işletme sahibine hangi konularda tedbir alınması gerektiğini ve bu tehlikelerin gerçekleşmesi durumunda karşılaşılacak sorunlar hakkında bilgi verir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

OSGB Hizmetleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: