Oruçreis Mh, Koza Plaza A Blok Kat:28 Esenler/İSTANBUL

Klavuzu Mevzuat

06.01.2020
58
Klavuzu Mevzuat

İş hayatımızdan uyumsuzluğu, kafa karışıklığını, tartışmaları ve kısıtlamaları çıkarmak, anlaşılabilirliğimizi arttırmak istiyorsak, bunlara neden olan belirsizliği, tartışmaya açık olma halini ortadan kaldırmamız, savunduğumuz yöntem ve uygulamaları sağlam bir zemine oturtmamız gerekir. Bu ancak iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını bilinçli okuma, anlama, aktarma ve uygulama durumumuzla mümkün olacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği sektöründe çalışmanın güzel yanlarından biri, bu kapsamdaki birçok konunun yoruma bırakılmadan, kanun ve yönetmelikler ile sınırları net olarak belirtilmiş olmasıdır. Hal böyle iken bu klavuzu görmezden gelmek; demonte aldığımız bir ürünü kurup, nereye ait olduğunu bilmediğimiz vidaları arttırmaktan farksız olur.

Bilmediğimiz konuda emin olmadan aklımıza gelen ilk cevabı vermek bizi o an konuya hekim uzman, hekim veya osgb olarak gösterecek olsa dahi unutmayalım ki kanun ve yönetmelikler herkese herhangi bir internet aracı kadar yakın. Bilmediğimiz konularda ‘araştırıp dönebilirim’ cevabı yanlış yönlendirmekten daha zararsız olduğunu unutmamalıyız. Nitekim sürekli olarak güncellenen mevzuat söz konusu iken bilmemek ayıp değil sallamak ayıp olmalıdır.

Elimizdeki bu değerli klavuzu kullanmayı bilirsek cehalet yerine bilgelik, karmaşa yerine huzur, endişe yerine özgüven deneyimleyebiliriz.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı R.D.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

OSGB Hizmetleri Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: